Edward Snowden
Diplomatbil från Ecuadors ambassad vid en flygplats i Moskva.
Dmitry Rozhkov/by-sa

Ansvarig för spionageläcka söker asyl i Ecuador

Publicerad 24 juni 2013 kl 12.41

Utrikes.Den tidigare CIA-anställde Edward Snowden läckte information om hur amerikansk underrättelsetjänst läste privata meddelanden på Google Mail och Facebook - nu söker han i asyl i Ecuador, rapporterar Reuters.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i början av juni som tidningen The Guardian avslöjade att USA:s president Barack Obama använt ett särskilt övervakningsprogram, PRISM, för att kartlägga privatpersoner. Företag som samarbetar med den amerikanska underrättelsetjänsten inkluderar bland annat Facebook, Google, Apple, Dropbox, Yahoo och Microsoft.

Flera av företagen har verifierat att ett samarbete existerar.

Edward Snowden, 30, har tillkännagett att det är han som ligger bakom läckan. När detta tillkännagavs befann han sig i Hong Kong och han har nu rest till Moskva varifrån han, likt Wikileaksgrundaren Julian Assange, sökt asyl i Ecuador.

Obama har i ett uttalande klargjort att han finner den hemliga avlyssningen både rimlig och laglig.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Företag lägger 1.600 miljarder om året på EU-byråkrati

Snart ska siffran nästan fördubblas. Den varningen kommer från Danmarks ekonomiminister Stephanie Lose.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0