Bostadsbubblan

Riksbankens vädjan: Regeringen måste begränsa bolånefesten

Publicerad 4 juli 2014 kl 20.48

Ekonomi. Riksbanken varnar för konsekvenserna av sin egen kraftiga räntesänkning och vill nu att regeringen sätter in styrmedel för att förhindra att alla nya pengar används för att blåsa upp bostadsmarknaden.

Dela artikeln

"Olika typer av åtgärder bör övervägas, inte minst om skuldsättningen framöver ökar snabbare än väntat. Exempel på sådana åtgärder är skärpt bolånetak, amorteringskrav och ändrad avdragsrätt för ränteutgifter", skriver Riksbanken i sin penningpolitiska rapport till regeringen, rapporterar Nyhetsbyrån Direkt.

Riksbanken uppmanar Finansinspektionen att se till att bankerna kräver att nya bolånekunder får ihop hushållsekonomin även med en högre ränta än 0,25 procent. Hittills har räntesäkningar gjort att hushållen har ökat sin lånebenägenhet på ett sätt som kräver en fortsatt låg ränta för att inte samhällsekonomin ska kollapsa.

Om inget görs varnar Riksbanken för att konsekvenserna kan skada den svenska samhällsekonomin och försvåra för penningpolitiken längre fram.

"Riksbanken kommer, precis som tidigare, att följa och analysera risker och motståndskraft i det finansiella systemet och se hur dessa påverkar den allmänna ekonomiska utvecklingen och därmed penningpolitiken", skriver Riksbanken.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0