Sverigebilden
Gro Harlem Brundtland var tidigare generaldirektör för WHO.

Norska bedömningen: "Helt otrolig situation" i Sverige

Publicerad 20 december 2020 kl 13.23

Inrikes. Sverige har nu 20 gånger fler döda i coronapandemin än Norge. I grannlandet kallar Gro Harlem Brundtland det för "häpnadsväckande" att den svenska regeringen har fortsatt att lyssna på Anders Tegnell.

Dela artikeln

– Situationen i Sverige är bara helt otrolig, säger Gro Harlem Brundtland i en intervju med norska VG.

Hon var socialdemokratisk statsminister i Norge i flera omgångar på 80- och 90-talet och satt även som generaldirektör för WHO åren 1998–2003.

Nu ser Brundtland med fasa på hur Sverige har hanterat coronautbrottet. Sverige har nu cirka 8.000 döda, jämfört med cirka 400 döda i Norge.

– Det är häpnadsväckande att de så länge har följt de bedömningar som Folkhälsomyndigheten har gjort, säger Brundtland till VG.

Hon fortsätter:

– Jag har tittat på utvecklingen, skakat på huvudet och ställt mig frågan: Hur är detta möjligt? Det är en sak vad Anders Tegnell har sagt och hur han bedömt situationen, men Sverige är ett land med många institutioner, en regering och en riksdag.


Nyheter från förstasidan

Han rasar mot godispåse på Ica: "Normaliserad rasism"

Halstabletten Negro (svart på spanska) väcker plötsligt ramaskri. "Det som fick mig att fastna var att det var en vit man på bilden vid loggan."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0