Arkivbild.

Ny gruppvåldtäkt i Malmö – kvinna fördes bort av flera män

Publicerad 5 februari 2018 kl 09.11

Inrikes. En ny gruppvåldtäkt ska ha inträffat i Malmö natten till i lördags. Flera yngre män ska först ha drogat och sedan fört bort en kvinna till en lokal i Lindängen där de våldtagit henne, enligt uppgifter till Aftonbladet. Polisen har säkrat spår men har inte gått ut med något signalement på männen.

Dela artikeln

Det var natten till lördag som fyra-fem yngre män ska ha drogat en kvinna i Malmö och sedan tagit henne till en adress i området Lindängen där gruppvåldtagit henne.

Våldtäkten anmäldes först på söndagskvällen, något polisen bekräftar.

– Vi har varit på plats på en adress och det har upprättats en anmälan om en våldtäkt, säger Marie Keismar, befäl vid polisens ledningscentral i region Syd, till Aftonbladet men är samtidigt förtegen om händelsen och vill inte gå in på några detaljer.

Ingen misstänkt gärningsman har gripits men polisen ska ha säkrat spår på brottsplatsen.

Den våldtagna kvinnan har blivit undersökt på sjukhus och hennes kläder har tagits i beslag.

Detta är vara en i raden av flera gruppvåldtäkter i Malmö de senaste månaderna. Polisen har inte i något av fallen gått ut med signalement på männen, eftersom det skulle kunna "skada" utredningen. Man har i stället tagit hjälp av en så kallad gärningsmannaprofilgrupp. De olika våldtäkterna har skett i Högaholm, Södervärn, Sofielund och Segevång.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0