Inflationen

Priserna på toapapper och blöjor höjs kraftigt

Publicerad 26 januari 2022 kl 16.09

Ekonomi. Det ledande hygien- och hälsobolaget Essity annonserar nu kraftiga prishöjningar för samtliga produktkategorier och marknader.

Dela artikeln

Prisjöjningarna ska enligt företaget kompensera för "de kraftigt ökade kostnaderna för råvaror, energi och distribution".

– Vi förväntar oss inte i närtid en nedgång av de historiskt höga kostnaderna för råvaror, energi och distribution. På grund av detta är prishöjningar nödvändiga för att kompensera för de högre kostnaderna samtidigt som vi fortsätter öka kund- och konsumentnytta genom ledande innovationer och genomföra effektiviseringsåtgärder för att uppnå kostnadsbesparingar, säger Magnus Groth, VD och koncernchef fö Essity, i ett pressmeddelande.

Prishöjningarnas tidpunkt och nivå hanteras lokalt, enligt Essity, som säljer produkter som blöjor, toapapper och våtservetter.

Essitys vinst minskade med drygt en tredjedel under det sista kvartalet i fjol. Detta på grund av de kraftigt ökade kostnaderna.


Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Mer från Ekonomi

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Även Serbien tar hem guldreserven

Hämtar hem allt.. Omvärldsläget får nu allt fler länder att agera.0 

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0