Putin tvingar IT-jättar öppna ryska kontor

Publicerad 3 juli 2021 kl 16.39

Utrikes. Rysslands president Vladimir Putin har skrivit under en ny lag som tvingar IT-jättar att etablera en lokal närvaro i landet för att få bedriva verksamhet riktad till ryssar via internet, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Nu får det vara slut med att folk sitter på kontor i Silicon Valley och sprider propaganda i Ryssland utan att kunna ställas till svars, anser ryska lagstiftare.

"En utländsk aktör som bedriver verksamhet på internet i Ryssland ska ha en rysk filial, ett ryskt kontor eller en juridisk person i Ryssland", heter det i en ny lag som Vladimir Putin skrev under i veckan.

Det ryska underhusets utskott för IT-frågor, Alexander Khinshtein, säger att lagen bara gäller IT-jättar som har en daglig räckvidd på fler än en halv miljon människor i Ryssland.

På onsdagen inledde ryska myndigheter administrativa överträdelse­förfaranden mot Google med anledning att IT-jätten har fört ut ryska användares personuppgifter ur Ryssland utan tillstånd. Förra året utfärdade Datainspektionen i Sverige böter på 75 miljoner kronor till Google i ett liknande ärende.


20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Danmark pekar ut USA som säkerhetspolitiskt hot

Nya hotbedömningen efter Grönlandsbråket.. "Använder sin ekonomiska och teknologiska styrka som ett maktmedel, också gentemot allierade."0 

Israels besked: Trumps "gula linje" är nu vår nya gräns

Snor åt sig mer än halva Gazas terroritorium.. Skjuter dessutom ihjäl alla som passerar linjen – inklusive småbarn.0 

Nobbar nya Trump-förslaget. "Vi har ingen laglig eller moralisk rätt att göra det."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0