Johan Forssell.

Regeringen ska finansiera "fria och oberoende" medier i Venezuela

Publicerad 21 augusti 2024 kl 08.48

Media. Mot bakgrund av att USA försöker få till ett regimskifte i oljerika Venezuela avser Sveriges regering att öka stödet till "yttrande- och pressfrihet samt oberoende medier i Venezuela" – med tio miljoner kronor.

Dela artikeln

– I ljuset av det omstridda valet gör nu Venezuelas socialistregim allt för att strypa det fria ordet och förhindra oppositionella röster. Med det här akuta stödet vill vi hjälpa oberoende journalister att kunna rapportera om utvecklingen och dokumentera de inskränkningar av mänskliga fri- och rättigheter som sker i landet, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell (M) i ett uttalande på regeringens hemsida.

Regeringen konstaterar att "tillgång till information är en grundsten i kampen mot auktoritära regimer".

Satsningen beskrivs som en del i regeringens "löpande arbete med att stärka demokrati, pressfrihet och yttrandefrihet globalt".

Bidragen kommer att kanaliseras via biståndsmyndigheten Sida.


Dolda samarbetet med våldsvänstern. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Ekonominyheter

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

CBS News ska sluta rapportera för att tjäna eliten

"Erkänner" fjäsk för särintressen och ägare.. Nu ska de vinna tillbaka de yngre i Israelfrågan – men är avbönen på riktigt?0 

Flera medier mörkade att nyhet kom från SD-sajt

TT missade att nämna ordet "Riks".. SD-nära sajtens intervju med en nämndeman blev "enligt Aftonbladet" i TT.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0