Rinkeby
Foto: Tricia Wang/Creative Commons

Rinkeby får eget poliskontor

Publicerad 23 mars 2012 kl 08.29

Inrikes.Ett lokalt poliskontor ska öppnas i Rinkeby har polisstyrelsen beslutat. Förhoppningen är att det nya kontoret ska motverka ungdomsbrottslighet genom relationsskapande arbete.

Gilla artikeln på Facebook

Poliskontoret i invandringsrika Stockholmsförorten Rinkeby blir det 28:e lokala poliskontoret som öppnas i Stockholms län sedan satsningen på poliskontor inleddes år 2006.

- Rinkeby har stora problem med ungdomskriminalitet och en hög otrygghet jämfört med många andra områden. Genom poliskontoret skapar vi en utökad och mer uthållig satsning för att förebygga ungdomsbrotten tillsammans med skola, socialtjänst och ideella föreningar i området, säger länspolismästare Carin Götblad i ett pressmeddelande.

Våldsbejakande rasism mot svenskar har fått fotfäste i den mångkulturella förorten och enligt polisen skryter killarna där "ofta om sina våldsamma bedrifter, om hur skönt det var att träffa med en hård spark och om hur många svennar de hade slagit medvetslösa", uppger DN.

Poliser som arbetat i Rinkeby har tidigare uttryckt konstant oro för att bli attackerade.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0