Bostadsbubblan

Skenande villapriser i hela landet

Publicerad 15 september 2019 kl 12.36

Ekonomi. Riksbankens minusränta har gett resultat och äntligen vågar svenskarna låna och njuta igen. Småhuspriserna har stigit på riksnivå med nästan en procent i månaden för perioden juni–augusti 2019 jämfört med mars–maj samma år.

Dela artikeln

Mellan de två senaste tremånadersperioderna redovisas stigande priser i 20 av Sveriges 21 län.

Mest påtaglig är boprisfesten i Västmanlands och Västernorrlands län där ökningen är 7 procent, följt av Kalmar län med 6 procent.

Det enda län där priserna inte steg var Blekinge, där priserna var oförändrade.

I Storgöteborg, Storstockholm och Stormalmö steg priserna mellan 1 och 3 procent.

Det genomsnittliga priset i landet för ett småhus för permanent boende var drygt 3 miljoner kronor för perioden juni–augusti 2019.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0