Tre döda i självmordsdåd i Jemen

Publicerad 19 juni 2013 kl 13.08

Utrikes.Åtta skadades och tre dog i en stad i norra Jemen under onsdagen när en självmordsbombare på motorcykel sprängde sig på en marknad, rapportera Reuters.

Gilla artikeln på Facebook

Attacken skedde i Saada, 13 mil norr om huvudstaden. Saada har kontrollerats av shiitiska rebeller i flera år – shiitiska och sunnitiska milisstyrkor har stridit mot varandra sedan den så kallade Arabiska våren 2011.

Ungefär vardera hälften av befolkningen är sunniter respektive shiiter.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0