Tidningsdöden

Tre vänstertidningar läggs ner

Publicerad 17 september 2015 kl 09.44

Media. Mediekooperativet Fria Tidningar har beslutat att lägga ner tre av sina skattefinansierade vänstertidningar: Skånes Fria Tidning, Östhammars Nyheter och Nyhetstidningen på lätt svenska. I samband med det sägs sju journalister upp.

Dela artikeln

Fria Tidningar har som affärsidé att få maximalt presstöd genom att ge ut en rad lokala editioner med liknande innehåll.

De tre tidningar som berörs beviljades preliminärt 1.679.000 kronor vardera av Presstödsnämnden för 2015.

Nu får en handfull vänsterjournalister förbereda sig på att bli arbetslösa.

– Vi har inlett MBL-förhandlingar om runt sju journalisttjänster. Vi blir tvungna att dra ned. Men vi avvaktar fortfarande förändringar i och höjningar av presstödet inför 2016. I bästa fall kan vi i så fall dra tillbaka uppsägningar, säger Marcella Simms, verksamhetsledare på Fria Tidningar, till Journalisten.


Nyheter från förstasidan

Så blev utsikten från nya Slussen

Politikernas genomskinliga glasbygge blev inte så genomskinligt. "Kan någon förklara för mig vad innehållet är i denna glashangar är?"0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0