Wikipedia bannlyser högertidningar

Publicerad 9 februari 2017 kl 20.09

Media. Konservativa Daily Mail, som är en av världens största engelskspråkiga dagstidningar, duger inte längre som källa på engelskspråkiga Wikipedia, rapporterar Sveriges Radio.

Dela artikeln

Det är den vänsterinriktade konkurrenten The Guardian som rapporterar om att Daily Mail av Wikipedia-användare anklagas för "dålig faktakoll, sensationalism och att rakt av fabricera".

Den vänsterorienterade organisationen Wikimedia, som driver Wikipedia i Sverige, kommenterar beslutet till SR.

– Annars är det propagandasajter, hatsajter eller rena fejk news-sajter som man inte använder som källa, säger Jan Ainali, tidigare Sverigechef på Wikimedia.

På engelskspråkiga Wikipedia diskuteras även att förbjuda hänvisningar till ryska RT och konservativa Fox News i USA, enligt SR.

 


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här kör misstänkte pedofilen på Dumpen-grundarna

VIDEO: Konfrontationen med "gäddan" spårar ur – rejält. Mannen får "total panik" när Patrik Sjöberg dyker upp istället för 12-åriga flickan.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0