Tidningsdöden
40 journalister ryker bara på Göteborgs-Posten.

Krisande mediekoncern sparkar 100

Publicerad 18 juni 2014 kl 12.24

Media. Närmare 100 tjänster försvinner när mediekoncernen Stampen Local Media tvingas till nya nedskärningar. Det rör sig bland annat om 60 journalistjobb, varav 40 på Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

– Det är helt nödvändigt för oss att anpassa organisationen efter marknadens utveckling och samtidigt ta tillvara på de möjligheter till samverkan och standardisering som finns inom bolaget, säger Lena Larsson, vd för Stampen Local Media i ett pressmeddelande.

Mediehuset Stampen, som ägs av den liberala ägarfamiljen Hjörne, befinner sig sedan en tid tillbaka i djup kris. Bara under förra året försvann 500 tjänster från koncernen, som trots det gjorde en brakförlust på hela 862 miljoner kronor.


Nyheter från förstasidan

Ljög om våldtäkt: "Kul och busigt" – döms till ett års fängelse

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0