Invandrarprotesten i Östersund
Migrationsverket/pressbild.

Migrationsverket: "Det händer att asylsökande har synpunkter"

Publicerad 1 januari 2015 kl 19.11

Inrikes. Protesten vid asylboendet i Grytan utanför Östersund fortsätter, meddelar Migrationsverket. Och det är inte första gången asylsökare klagar på det boende som erbjuds på skattebetalarnas bekostnad.
"Det händer att asylsökande har synpunkter på boendenas utformning och geografiska placering", skriver myndigheten i ett mail.

Dela artikeln

Migrationsverkets pressjour ville inte svara på frågor via telefon idag när Fria Tider ringde upp för att höra sig för om den pågående protesten vid det jämtländska asylboendet. Istället bad man om att få frågorna skickade via mail och svara den vägen istället.

"Både Migrationsverket och leverantören har idag haft personal på plats och pratat med de asylsökande. Vi har förklarat att detta är de platser som erbjuds", skriver presstjänsten i sitt mail och fortsätter:

"Ett 20-tal har flyttat in i boendet och cirka 35 personer fortsätter att protestera turas om att sitta på bussen och att vistas på boendet".

Migrationsverket skriver även att det inte är första gången som asylsökare ställer krav på hur deras asylboende ska se ut.

"Det händer att asylsökande har synpunkter på boendenas utformning och geografiska placering. Vi för inte någon övergripande statistik utan detta hantera av de lokala enheterna."

Klagomålen kommer trots att det är ett av de mest kostsamma asylboenden som finns i Sverige.

Asylboendet drivs av Grytan invest som är ett av de välfärdsbolag inom asylindustrin med störst vinstmarginal. Var tredje skattekrona som spenderas på boendet, drygt tio miljoner kronor per år, tar aktieägarna ut i vinst enligt SVT. Bolaget startades 2012 och har sedan starten varit en säker kassako för ägarna med garanterad avkastning eftersom inflödet av invandrare aldrig tar slut.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0