Krisen inom polisen
Genrebild.

Efter asylkaoset: Hundratals poliser hoppar av

Publicerad 11 juli 2016 kl 16.30
Av Mattias Albinsson

Lag & Rätt. Hundratals poliser har hoppat av sedan årsskiftet. Det skriver polismyndigheten på sin hemsida.

Dela artikeln

Under årets första sex månader slutade 240 poliser och 291 civilanställda av annan anledning än pension.

Värst är situationen bland landets yngre poliser. Hela 102 av de polismän som sade upp sig första halvåret i år är under 40 år. Motsvarande antal förra året var 44 stycken och för tre år sedan endast 33, mindre än en tredjedel jämfört med idag.

Asylkaos skapar poliskris
Det ökande antalet avhopp från polisen kommer i spåren av det asylkaos som drabbade Sverige i synnerhet förra året på grund av regeringarna Reinfeldt och Löfvens öppna gränser-politik.

Mångmiljardsatsningarna som går ut på att Sverige på kort tid tar emot ett stort antal invandrare från tredje världen har skapat kraftigt ökad arbetsbörda för poliskåren. Poliserna tvingas ofta arbeta övertid eller kallas med kort varsel in lediga dagar för att rycka ut och stoppa i synnerhet asylbråk.

Polisen tvingades kalla in förstärkning för att stoppa barnmisshandel på asylboende

I sin pressnotis refererar polisen till Arbetsgivarverkets senaste konjunkturbarometer som konstaterar att myndigheter som arbetar med asylinvandringen påverkar arbetskraftsbehovet.

"Svårigheter att behålla personal gäller främst inom arbetsområdet Juridiskt och allmänt utredningsarbete, där andelen medlemmar som uppger svårigheter att behålla personal uppgår till 64 procent", skriver verket i sin rapport.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska Gripen-plan kan bomba Ryssland redan 2026

Nya beskedet från Pål Jonson. "Ukraina har rätt att försvara sig inom och utom sitt territorium."0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0