Tidningsdöden
Alice Bah Kuhnke.

Bah Kuhnke: Svensk media på väg att gå under

Publicerad 19 augusti 2016 kl 18.29

Media. De svenska mediebolagen "står vid kanten av ett stup". Det säger kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP), som samtidigt lovar att skjuta till mer skattepengar för att rädda den krisdrabbade branschen, till Dagens Nyheter.

Dela artikeln

DN rapporterade häromdagen att mediekoncernen Mittmedia har planer på att sparka 75 procent av sina journalister och dra in så många som 1.500 tjänster totalt.

Alice Bah Kuhnke säger till DN att hon inte sovit "alls bra" efter att ha läst nyheten, som hon kallar "oerhört oroväckande".

– Men det var som sagt inte nytt för mig att medierna i stort, och lokalmedia specifikt, står vid kanten av ett stup och det kommer att få konsekvenser för hela det demokratiska samtalet.

Svaret på krisen och räddningen för "demokratin" är att pumpa in ännu mer skattepengar i de vänsterliberala mediejättarna, konstaterar ministern, som berömmer sig för att ha varit "modig" nog "att utmana det befintliga presstödssystemet, där pengarna inte kommit medierna till godo".


Helgbesöket på badet blev en mardröm. Män från Mellanöstern sexofredade Ann-Sofie, hennes fjortonåriga styvdotter och elvaåriga systerdotter.0 Plus

Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Media

Klipper med Reuters efter Israel-gullandet: "Förrädare"

Fotograf hoppar av – fick nog efter sjukhusattacken. . "Reuters har rättfärdigat och möjliggjort systematiska mord på 245 journalister."0 

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0