Egor Putilov

SD-tjänsteman hoppar av efter att ha anklagats för spioneri av Sveriges Radio

Publicerad 24 september 2016 kl 14.52
Av Mattias Albinsson

Media. "Egor Putilov", tjänste­man på Sverige­demok­raternas riksdags­kansli, har med omedelbar verkan sagt upp sig från sin tjänst, meddelar partiet i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

Putilov, vars rätta identitet tidigare i månaden avslöjades som Alexander Fridback, har av Sveriges Radio anklagats för att utgöra en "potentiell säkerhetsrisk" sedan det uppmärksammats att han gjort fastighets­affärer med en rysk affärsman.

Affären gick ut på att Fridback fick köpa ett hus utanför Stockholm för sex miljoner kronor som han därefter sålde vidare för 12 miljoner. Det statliga radio­bolaget misstänker att mellan­skillnaden är en form av betalning och att Fridback är spion på uppdrag av Ryssland.

Bland annat intervjuas Nato­förespråkaren Lars Nicander på Försvars­högskolan som menar att en tjänsteman på riksdagen kan ställa till stor skada.

– Man kan höra förtroliga samtal, man kan höra hur partierna ställer sig till exempelvis Nord Stream, Nato och handelsavtal. Man kan till och med placera ut avlyssningsutrustning om man ska dra det riktigt långt, säger han.

Fridback jobbade förra året ett kort tag på Sveriges Radio, som är ett skyddsobjekt. Han har tidigare även jobbat som asylhandläggare på Migrationsverket.

Nu anser han sig vara utsatt för en "hatkampanj" i media på grund av sitt ryska påbrå.

– Jag önskar att Sverige hade ett bättre medieklimat och att jag någonsin hade fått en chans att försvara mig och svara på de grundlösa anklagelserna men så blev det inte, säger han.

– Syftet med kampanjen är tydligt: medieetablissemanget vill skada Sverige­demokraterna politiskt genom att misstänkliggöra mig.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tågrunkande C-pedofil kommer undan med villkorlig dom

Onanerade inför 13-årig pojke – en engångsgrej, enligt tingsrätten. "Det saknas särskild anledning att befara att han kommer att göra sig skyldig till fortsatt brottslighet."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0