Invandrarkravaller i Hallsberg
Polisutryckning i samband med upploppet.

SVT kan tvingas lämna ut kravallfilm

Publicerad 31 mars 2017 kl 16.50

Media. Åklagaren kräver att SVT lämnar ut sina filmer från skolkravallerna i Hallsberg till polisen. Men den statliga tv-jätten vägrar – och har nu överklagat tingsrättens beslut.

Dela artikeln

 – Det känns självklart att överklaga att lämna ut material som vi inte har publicerat. Vi som media lämnar inte ut material till någon, inte till polisen heller. Det handlar om trovärdighet. Allmänheten ska känna sig trygga med att det material vi filmat inte lämnas ut till någon.

Det säger Linda Hermansson, ansvarig utgivare vid SVT Nyheter Örebro, i ett uttalande.

Det var i början av mars som kravaller utbröt vid Alléskolan i Hallsberg. I samband med det kastade maskerade unga män bland annat sten på polisen.

Det som åklagaren vill ha ut är filmmaterial som SVT spelat in men inte sänt och som tros kunna underlätta utredningen. SVT hänvisar dock till att man "intar en mycket restriktiv hållning till att lämna ut TV-program och annat programmaterial; särskilt då det är frågan om osänt programmaterial och då avsikten är att materialet skall användas för utredningsändamål och vid eventuell rättegång".

Tingsrätten skriver i sin dom, som alltså överklagas av den statliga tv-jätten, att "det videomaterial som SVT har tillgång till måste antas ha betydelse som bevis i målet".

"Tingsrätten har full förståelse för SVT:s inställning och för de intressen som SVT tar hänsyn till. Tingsrätten anser dock att skälen för ett bifall till åklagarens begäran väger tyngre än skälen emot den", står det i domen.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0