Sverigebilden

Europaparlamentet underkänner Ylva Johansson (S)

Publicerad 2 oktober 2019 kl 08.15

Utrikes. Den svenska regeringens försök att låta Ylva Johansson bli EU-kommissionär med ansvar för asylpolitiken har fått en trög start. Den svenska S-toppen blev efter en utfrågning inte godkänd av EU-parlamentet, rapporterar Sveriges Radio.

Dela artikeln

Under utfrågningen fick Ylva Johansson frågor om sin syn på invandringen från tredje världen.

Den danske parlamentarikern Peter Kofod uttryckte stark oro över att den svenska kommissionärskandidaten sagt att hon är "stolt" över Sveriges invandringspolitik.

– Om du nu blir kommissionär, vill du då exportera den här politiken som gått så snett till övriga Europa? frågade Kofod bland annat, vilket Samhällsnytt har rapporterat om.

Johansson upprepade att hon var stolt över att Sverige tagit emot så många invandrare från tredje världen. Hon gav dock inga tydliga svar på hur hon ville att EU skulle lösa den infekterade konflikten mellan medlemsstaterna om asylfrågan.

Den svenska S-profilen blev inte godkänd av parlamentet, som vill ha fler svar om hennes syn på migrationspolitiken.

– Jag kommer inte att kunna ge detaljer om det som måste ingå i en förhandling om en ny pakt om migration och asyl. Jag kan inte bakbinda mig med löften till parlamentet, säger Ylva Johansson till SR.

Enligt den moderate EU-parlamentarikern Tomas Tobé var det inte bara Johanssons svar om asylpolitiken som parlamentarikerna var missnöjda med. Vissa undrade också om hon verkligen har tillräckliga kunskaper om säkerhetsfrågor, säger Tobé till SR.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nu är var tredje svensk "högutbildad" – men männen halkar efter rejält

Tredubbling bara sedan 90-talet. Invandrarkvinnor nu betydligt mer "högutbildade" än svenska män.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0