Elsparkarna

Mördarduo tros ha flytt på elsparkar

Publicerad 23 juni 2021 kl 14.14

Efterlyst. Polisen vill nu ha in vittnesiakttagelser om två personer som flydde på elsparkcyklar strax efter mordet/mordförsöket i Sätra i söndags. Polisen är också intresserad av observationer i samband med en brand.

Dela artikeln

Vid 18.50-tiden söndagen den 20 juni skottskadades två män på en uteservering i Sätra centrum i södra Stockholm. En av männen avled av sina skador.

En förundersökning med rubriceringen mord och mordförsök har sedan dess pågått och polisen arbetar intensivt med att lagföra de ansvariga gärningspersmännen.

Polisen har genomfört flertalet utredningsåtgärder i form av bland annat förhör, genomgång av övervakningsfilm och tekniska undersökningar.

Strax efter tiden för mordet sågs två mörkklädda personer fly från mordplatsen på elsparkcyklar, på en gång-/cykelväg längs med tunnelbanespåret i nordlig riktning (i riktning Kungsätravägen).

Polisen är också intresserad av iakttagelser i samband med en mindre brand som inträffade i en park i närheten av Björksätravägen. Branden upptäcktes av polis strax före klockan 02 natten till måndagen. Polisen har gjort fynd på brandplatsen som kan sättas i samband med mordet/mordförsöket.

Polisen uppmanar den som har gjort iakttagelser före eller efter brottstiden att höra av sig till polisen på telefon 114 14, genom att ta kontakt med polis på plats eller genom polisens tipsformulär.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Efterlyst

"Spökmannen" döms för ny våldtäkt

Serievåldtäktsmannen slog till i soprum.. Kvar i Sverige efter 40-årig våldtäktskarriär.0 

Hon är första kvinnan att dömas för gängmord

Livstids fängelse för Khwanchai Iamchaeng.. Lurade 17-åriga pojken till träff och sköt honom med flera skott på öppen gata.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0