Moderaterna och invandringen
Rasmus Törnblom vill fortsätta satsa på "normkritik".

Ny Muf-topp utlovar mer kulturmarxism

Publicerad 24 november 2014 kl 04.41

Inrikes. Moderata företrädare runtom i landet har den senaste tiden börjat kräva en mer restriktiv invandringspolitik. Men ungdomsförbundet Muf vill gå åt andra hållet, förorda mer feminism och HBTQ och tabubelägga all kritik mot invandringspolitiken, meddelar förbundets nya ordförande Rasmus Törnblom, 24.

Dela artikeln

Törnblom, som utnämndes till ni Muf-ledare under en stämma i helgen, säger i en intervju med Dagens Nyheter att han är djupt bekymrad över den diskussion som förs inom moderpartiet angående en mer restriktiv linje och ett tak på invandringen.

En sådan diskussion kommer inte att tillåtas inom Muf, slår han fast.

– När den debatten förs i Moderaterna kommer jag vara tydlig med att den inte hör hemma här, säger Rasmus Törnblom till Dagens Nyheter.

Istället ska ungdomsförbundet i framtiden bli "mer relevant" i frågor som feminism och "öppenhet", tillägger 24-åringen.

– Öppenheten är en värderingsfråga som måste vinnas av varje generation. I detta fyller Moderata Ungdomsförbundet nu en mycket viktig roll. I andra länder går debatten mot mer av slutenhet med bevakade gränser, hårdare asylregler och begränsad arbetskraftsinvandring. Sverige får inte gå i den riktningen, säger Törnblom i ett pressmeddelande.

Tidigare i år väckte Rasmus Törnblom uppmärksamhet med en debattartikel i Svenska Dagbladet där han drömde om att Astrid Lindgren, om hon hade varit aktiv idag, skulle ha skrivit betydligt mer kulturmarxistiska sagor.

Emil i Lönneberga skulle ha varit muslim, Ronja Rövardotter lesbisk, Pippi Långstrump en "normkritisk" radikalfeminist, Rasmus på luffen ett "ensamkommande flyktingbarn från Afghanistan" och bröderna Lejonhjärta "flyktingar från Syrien". Dessutom skulle Bullerbyn bestå av HBTQ-familjer, enligt den 24-årige karriärpolitikern.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Sverige inte längre bäst på sprängningar

Har sprungits om av annat EU-land.. "Man ser det växa fram som en slags social trend."0 

Tobias Hübinette krävs på 170.000 kronor

Hängde ut ung terrormisstänkt och hans far – som är känd finansprofil.. "Utpressningen förklaras av min bakgrund som antirasist och antifascist."0 

TV4-profilen Jens B. Nordström åtalas för sexköp

"Liten knubbig svensk man. Knullade länge.". Hävdar själv att kontakten med kvinnan var en del av ett journalistiskt scoop.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0