En fantombild som togs fram efter våldtäkten i Alby den 17 januari för att visa hur gärningsmannen kan se ut.

Över 100 tips om serievåldtäktsman

Publicerad 3 mars 2020 kl 17.17

Efterlyst. Polisen fortsätter att utreda en serie våldtäkter som skett utomhus i södra Stockholm de senaste månaderna. Över 100 tips har nu kommit in från allmänheten.

Dela artikeln

Vid en genomgång av våldtäkterna framkommer enligt polisen vissa likheter mellan ärendena, bland annat har gärningsmannen överraskat brottsoffret bakifrån och använt sig av mycket kraftigt våld.

Ett par av brotten har skett mitt på dagen samt på platser där det normalt sett rör sig mycket människor.

Den misstänkte serievåldtäktsmannen uppges lukta illa och tala på brytande svenska.

En fantombild av den misstänkte togs fram efter en våldtäkt i Alby den 17 januari. Över 100 tips har kommit in från allmänheten och de bearbetas nu, enligt polisen.

– Flera av tipsen har lett utredningarna framåt. Vi följer upp och bearbetar alla tips som kommer in och är fortsatt intresserad av information från allmänheten, säger Michael Johansson, utredningsledare för våldtäkterna, på polisens hemsida.

Ingen är i nuläget frihetsberövad för våldtäkterna. Under utredningen har dock flera personer varit frihetsberövade. Samtliga har släppts då det inte har funnits skäl att hålla dem fortsatt frihetsberövade.

– Vi går även igenom en stor mängd övervakningsfilm från olika brottstillfällen, säger Michael Johansson.

Den som har uppgifter att lämna om något av brotten ombeds höra av sig till polisen på 11414 eller genom att maila till tips-valdtaktsman.po-sthlm-syd@polisen.se eller genom att besöka närmaste polisstation.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Danmark: Invandringen största hotet

Ryssland och Trump i all ära. Men "invandringen är det största inre hotet mot Norden", enligt Danmarks statsminister.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Efterlyst

"Spökmannen" döms för ny våldtäkt

Serievåldtäktsmannen slog till i soprum.. Kvar i Sverige efter 40-årig våldtäktskarriär.0 

Hon är första kvinnan att dömas för gängmord

Livstids fängelse för Khwanchai Iamchaeng.. Lurade 17-åriga pojken till träff och sköt honom med flera skott på öppen gata.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0