Planerade studentbostäder blev invandrarbostäder

Publicerad 3 april 2013 kl 17.17

Inrikes.När Kålltorps äldreboende lades ned förra året var planen att de 50 lägenheterna skulle bli studentlägenheter, något som Göteborgs stad är i akut behov av. Men när Migrationsverket efterfrågade fler boenden för den strida ström av invandrare som Sverige just nu tar emot blev det planerade studentboendet invandrarbostäder istället.

Gilla artikeln på Facebook

Förra året stängdes Kålltorps äldreboende i Göteborg och de äldre på boendet flyttades till det nybyggda Kaggeleds äldreboende eftersom det inte ansågs finnas resurser för att hålla båda boendena igång samtidigt. Många av dem ville inte flytta från sina hem och flera anhöriga var upprörda över hur deras familjemedlemmar behandlades av kommunen. Men äldreboendet ansågs ha tjänat ut och Maria Jonsson, chef för äldreomsorgen i Örgryte Härlanda, tyckte att lokalerna kunde användas för andra ändamål.

- Det är fina lokaler som ligger centralt, sa Jonsson till Sveriges Radio förra sommaren.

- Jag tror att det finns möjlighet att göra en annan typ av verksamhet här. Det är ju små lägenheter som är lagom för studenter kanske.

Behovet av billiga student- och ungdomslägenheter var och är som alltid högt i Göteborg och efter att ett annat nedlagt äldreboende på Kustgatan omvandlats till tjugo studentlägenheter hade turen kommit till Kålltorp. Läget för boendet är hyfsat centralt, en kvart med spårvagn till Brunnsparken, och storleken på lägenheterna är idealisk för studenter.

Kommunen var dock skeptisk till att låta studenter flytta in i de 50 tomma lägenheterna. Med en årlig driftskostnad för fastigheten på 3,7 miljoner kronor ansågs det svårt att få det att gå runt ekonomiskt och man såg sig om efter en mer kapitalstark kund.

I december förra året togs istället beslut om att Kålltorps gamla äldreboende skulle omvandlas till ett så kallat akutboende för hemlösa invandrarfamiljer. För det nya korttidsboendet är det nämligen Migrationsverket som betalar och de har möjlighet att betala långt mycket mer än Göteborgs studenter för de 50 lägenheterna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0