Gruppvåldtäkten på Järvafältet
P3:s Erika Nielsen träffar rapparen Haval, dömd för sextortyr­kidnappningen av Einár 2020, i programmet "Fika med Haval".

SD vill utreda förbud mot gangsterrap i SR

Publicerad 30 oktober 2021 kl 14.37

Kultur. Sverigedemokraterna vill utreda vilka kopplingar som finns mellan dagens gangsterrap och kriminella gäng, samt utreda ett förbud mot gangsterrap i public service, skriver Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

Idag lanserar Expressen en gruppvåldtäktsdömd rappare som artist i en stor intervju. Men Sverigedemokraterna vill nu utreda om åtminstone public service ska förbjudas att lansera och uppmärksamma liknande artister.

– Jag tycker principiellt att man inte bör förbjuda musik, men man kan ifrågasätta rimligheten i att en del av det offentliga, i form av public service, lyfter upp, prisar och erbjuder en plattform till de här aktörerna, säger Andersson till GP.

Även om konstyttringar ska vara fria från politisk inblandning menar Andersson att kriminaliteten inte har någon motsvarande rätt att få bli lämnad i fred, och att det därför blir problematiskt när artister sprider förtäckta och ibland mer uppenbara hot genom texter som svenska staten spelar i sina radiokanaler.

SD vill ge Brå i uppdrag att utreda kopplingen mellan gangsterrap och rekryteringen till kriminella gäng, samt utreda ett förbud mot genren i SR och SVT.


Nyheter från förstasidan

Åkesson nu populärare än Kristersson

Stödet för statsministern rasar bland män. Om bara männen fick bestämma skulle Jimmie Åkesson styra.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord

Första gången i modern tid.. "En plats där vi får vila under våra egna gudars blick och inte under främmande symboler."0 

Orwells "1984" förses med varningstext

Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.. Men den nya utgåvan får en så kallad "trigger warning".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0