Terrordådet i Manchester

23-åring gripen efter gårdagens terrordåd

Publicerad 23 maj 2017 kl 13.00

Utrikes. En 23-årig man har gripits för inblandning i gårdagens terrordåd i Manchester. Det skriver polisen i staden på Twitter.

Dela artikeln

Mannen ska ha gripits vid en insats i södra Manchester. Manchester Arena, som dådet riktades emot, ligger i norra utkanten av stadens centrum.

Polisen uppger också att en polisinsats i Arndale Centre där en man gripits inte kopplas till gårdagens terrordåd. Köpcentrumet är känt för ett terrordåd utfört av IRA 1996 då över 200 människor skadades.

Sedan tidigare har regeringen gått ut med att säkerhets­tjänsten tror sig veta vem som utförde gårdagens terrordåd. Gärningsmannens identitet har än så länge inte offentliggjorts.

Myndigheterna uppmanar dessutom människor att undvika centrala Manchester så att blåljus­personalen kan arbeta i fred.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0