Gränskontrollerna

Gränskontrollen förlängs: "Fortsatt hög terrorhotnivå"

Publicerad 7 februari 2019 kl 13.24

Inrikes. Regeringen har i dag beslutat om gränskontroll vid inre gräns i ytterligare tre månader. Beslutet baseras på regeringens bedömning att det fortsatt finns ett hot mot den allmänna ordningen och den inre säkerheten i Sverige.

Dela artikeln

Regeringen har nu beslutat om fortsatta gränskontroller vid inre gräns i ytterligare tre månader.

Kontrollerna kommer minst fortgå till den 11 maj 2019.

Beslutet baseras på regeringens bedömning att det fortsatt finns ett hot mot den allmänna ordningen och den inre säkerheten i Sverige

"Säkerhetspolisen bedömer också att terrorhotnivån är fortsatt förhöjd. Det finns även brister i kontrollen av de yttre gränserna runt om i Schengen, vilket gör att Sverige måste ha kvar de inre gränskontrollerna", skriver regeringen.

– Sverige är ett av en handfull länder som fortsätter att ha inre gränskontroller med anledning av bristande gränskontroller vid Schengens yttre gränser, säger inrikesminister Mikael Damberg (S).


Folkslagen som EU-invånarna skyr mest. Stor kartläggning i prestigefulla Nature.0 Plus

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Knarkmisstänkta SD-kvinnan var narkotikaspanare hos polisen

"Det var faktiskt det roligaste jag gjort.". Nya bisarra detaljerna om politikern och ex-polisen Katja Nyberg (SD).0 

IF Metall-topp åtalas för strypmord

Kvinnans lik dumpades i sjö.. Fackordföranden Juha Marttila, 56, nekar till brott.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0