Överfallen i Östersund

Ännu en kvinna överfölls i Östersund

Publicerad 13 mars 2016 kl 07.51

Inrikes. I helgen patrullerade boende i Östersund gatorna för att skapa större trygghet efter det stora antalet brott där invandrare överfaller flickor och kvinnor i staden. Trots det anmäldes ännu ett överfall under natten, rapporterar SVT Nyheter.

Dela artikeln

– Vi har haft en incident i kväll där en kvinna anmält att hon blivit ofredad av ett gäng här i centrala Östersund, säger Daniel Bixo, yttre befäl till SVT.

Männen, vars utseende inte anges av polisen, ska ha stoppat kvinnan och slitit i hennes kläder och krävt att hon skulle följa med dem. Kvinnan lyckades slita sig loss.

Polisen har sökt efter gärningsmännen utan att hitta dem.

Sedan tidigare råder polisen kvinnor att inte vistas utomhus ensamma efter mörkrets inbrott. Rådet är en anpassning till att Sverige har blivit ett så kallat mångkulturellt samhälle.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0