Tim Pool
Reportern Tim Pool (infälld), som är känd för sina reportage från våldszoner, har gått med på att besöka Malmö för 20.000 dollar.

USA-krigsreporter till mångkulturens Malmö

Publicerad 22 februari 2017 kl 15.34

Media. Efter att våldet och den allt mer laglösa situationen i Malmö fått internationell uppmärksamhet har en amerikansk krigs- och katastrofjournalist gått med på att göra ett besök i den mångkulturella staden.

Dela artikeln

Vålds- och våldtäktsutvecklingen i Sverige och Malmö har den senaste tiden uppmärksammats av såväl USA:s president Donald Trump som av stora amerikanska medier som Fox News.

Svenska vänsterjournalister har försvarat sig med genom att påstå att Sverige bara blir tryggare och att brottsligheten i själva verket sjunker, trots det stora inflödet av män från tredje världen.

Den brittiske journalisten och debattören Paul Joseph Watson bestämde sig för att själv undersöka hur det egentligen ligger till och erbjöd 20.000 dollar till den journalist som kan tänka sig att resa till Malmö och rapportera om brottsligheten i den idag arabdominerade sydsvenska staden.

Tim Pool, som tidigare rapporterat från oroshärdar och massprotester, nappade på erbjudandet. Han uppger nu att han kommer att resa till Malmö redan på fredag.

– Det var Trump som fick det här att hända. Han har anklagat Sverige för att vara ett farligt land med stora problem. Vi hade planerat att åka till Sverige oavsett, men nu vill vi verkligen reda ut vad som stämmer, säger Tim Pool till Dagens Nyheter.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Håller ställningarna, enligt Maktbarometern. Partiet spöar både SVT och Familjen Lundell.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0