USA-valet
Afghanen Seddique Mateen stod strax bakom Hillary Clinton under mötet.

Orlando-terroristens far på plats under Hillarys valmöte

Scrolla ned för video

Publicerad 9 augusti 2016 kl 16.25

Utrikes. Seddique Mateen, pappa till Omar Mateen som dödade 49 personer på en gayklubb i Orlando, var på plats under Hillary Clintons valmöte igår. Pappan, som pekas ut som en talibansupporter som vill att Allah ska straffa homosexuella, säger sig helt stå bakom presidentkandidaten.

Dela artikeln

Hillary Clintons höll igår ett valmöte i Kissimmee i närheten av Orlando i Florida. Presidentkandidaten valde att inleda med att uttrycka sin sympati för anhöriga till de som dog i den muslimska terrorattacken mot gayklubben i juni.

– Jag vet hur många personer, familjemedlemmar och vänner, som ännu sörjer.

Men precis bakom Hillary Clinton i publiken stod afghanen Seddique Mateen, pappa till den 29-årige muslimske terrorist som genomförde attentatet.

CBC News har tidigare rapporterat om att pappan tidigare har uttryckt stöd för talibanerna och skrivit att homosexuella ska "straffas" av Allah, något som kan ha inspirerat sonen. Vittnen som pratade med Omar Mateen när han besökte gayklubben innan dådet har också berättat om att terroristen ofta pratade om sin far, som han beskrev som en strikt muslim som satte press på honom.

Efter Hillarys möte lyckades WPTV NewsChannel få en intervju med Seddique Mateen.

– Clinton är bra för USA, till skillnad från Donald Trump, förklarar han och visar upp en kampanjskylt som han själv gjort till stöd för den demokratiska presidentkandidaten.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Svenskarna i Epstein-härvan: Toppfeministen, SVT-kvinnan och 15-åringen

20.000 dokument släppta.. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

USA till Ukraina: Skriv på fredsavtal inom en vecka – eller förlora stödet

Nya tuffa kravet.. Dessa eftergifter måste Zelenskyj gå med på, enligt Vita huset.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur