Alternativ för Tyskland

Tyska kravaller mot asylboende

Publicerad 24 augusti 2015 kl 14.27

Utrikes. Totalt 31 poliser skadades i kravaller när ett tusental tyskar försökte blockera ett tilltänkt flyktingboende i helgen samtidigt som 250 vänsterextremister genomförde en våldsam motdemonstration.

Dela artikeln

Missnöjet med invandringen kokar just nu i Tyskland, som väntas ta emot mer än 800.000 asylsökare bara i år. Stora demonstrationer mot invandringen har hållits närmast veckovis i landet sedan i vintras.

Som en reaktion formar sig nu ett nationalkonservativt parlamentariskt alternativ med potential att nå den tyska Förbundsdagen. Det fram tills dess euroskeptiska och lätt invandringskritiska partiet Alternativ för Tyskland, tog i juli ett tydligt steg högerut genom valet av den nationalkonservativa affärskvinnan Frauke Petry som partiledare. Partiet har sedan förra året sex mandat i Europaparlamentet.

Och så sent som i förra veckan föreslog CSU – den bayerska avdelningen av regeringsbärande kristdemokratiska partiet CDU – att samtliga EU:s kandidatländer ska betraktas som “säkra”, vilket innebär att illegala invandrare som kommer till EU från dessa ska kunna deporteras direkt. Detta skulle innefatta Turkiet, Albanien, Serbien, Montenegro och Makedonien.

Det har samtidigt skett ett stort antal direkta attacker mot asylboenden runt om i Tyskland. I lördags uppstod våldsamma kravaller i staden Heidenau, när 250 asylsökare skulle inkvarteras i en stormarknad.

Ett tusental tyskar demonstrerade och försökte att fysiskt förhindra invandrarnas ankomst. Samtidigt attackerades såväl demonstranterna som polisen av cirka 250 våldsamma vänsterextremister. 31 poliser skadades i kravallerna innan de slutligen lyckades bryta upp den blockad som ett högeraktivisterna hade upprättat och försvarade med stenar, raketer och flaskor.

Regeringens officiella uppskattning är att Tyskland kommer att ta emot 800.000 asylsökare i år, men den socialdemokratiske ministerpresidenten i delstaten Nordrhein-Westfalen, Hannelore Kraft, tror nu att den siffran kan komma att växa avsevärt.

– När Nordrhein-Westfalen tar emot fler flyktingar än Frankrike så är det något som inte är riktigt rätt, säger hon till Deutschlandfunk radio.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Shein sålde barnsexdocka – hotas med åtal

Produkten väcker stor vrede. Nu kan Frankrike förbjuda kinesiska e-handelsjätten.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Iran: Inget samarbete med USA så länge de stöder Israel

Ayatollans nya bud.. "Samarbete är inte möjligt så länge USA fortsätter att stödja den fördömda sionistregimen."0 

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0