Estoniakatastrofen

KD-motion om ny Estonia-utredning

Publicerad 25 september 2021 kl 19.42

Inrikes. Riksdagsledamoten Magnus Jacobsson (KD) har lämnat in en enskild motion om att tillsätta en oberoende internationell utredning om Estoniakatastrofen.

Dela artikeln

I motionen skriver Jacobssons att det finns uppgifter om att fartyget förliste på ett sådant sätt att det borde finnas fler hål än det kända i fören.

Detta sedan bekräftats av de journalister som har genomfört en undersökning av fartyget samt av den undersökning som har skett i år.

"Att det dyker upp nya underlag och nya fakta över tid förstärker känslan av att det finns något som någon inte vill berätta om. Det har nu gått mer än 20 år sedan fartyget förliste så även om det kan finnas sådant som vid den tiden var hemligt så har det nu gått så lång tid att detta borde vara möjligt att informera om idag", skriver han.

KD-politikern ställer sig därmed bakom anhörigföreningarnas krav på en oberoende internationell utredning av M/S Estonias förlisning.

"Jag tror att en sådan utredning vore bra och att en sådan borde möjliggöra att vi kan få de svar som behövs för att anhöriga och alla andra ska kunna få frid över det som hänt", skriver han.


Nyheter från förstasidan

Sa "Polis, polis potatisgris" – greps

Gamla Beck-filmen har blivit verklighet. Nu utreds mannen för "förolämpning mot tjänsteman" på Arlanda.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0