Irakminister på svenska bidrag
Najah Al-Shammari med Turkiets president Recep Erdogan tidigare i år.

Iraks försvarsminister hotar stämma svenska medier

Publicerad 24 november 2019 kl 08.12

Media. Iraks försvarsminister Najah al-Shammari hotar nu att stämma svenska medier för förtal. Detta efter att Nyheter Idag publicerat uppgifter om att ministern har svenskt medborgarskap och går på bidrag i Sverige under en annan identitet.

Dela artikeln

Nyheter Idags avslöjande har i dagarna fått stor spridning i arabvärlden.

Enligt nättidningen går den irakiske försvarsministern inte bara på bidrag från Försäkringskassan – han ska dessutom ha utretts för olika brott i Sverige och skickat sms till en ung man med innehåll som "I want to fuck you sex sex sex".

Najah al-Shammari nekar dock till att han är den person som utpekas som skriven i Sverige i artiklarna. I ett skriftligt uttalande från Iraks försvarsdepartement hotar al-Shammari nu att stämma de svenska medier som publicerat uppgifterna, rapporterar Nyheter Idag.

Enligt uttalandet kommer departementet att rikta in sig på "utländska partier och tidningar som syftar till att undergräva ministerns person och hans personliga och professionella karriär".

Försvarministern uppges också ha anlitat en svensk advokat, enligt SVT Nyheter.

Nyheter Idags chefredaktör Chang Frick säger till den egna tidningen att han ”litar helt och fullt” på att den svenska regeringen kommer ställa sig bakom mediernas rätt att ”granska korrupta makthavare”.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

CBS i blåsväder efter "12.000 döda" i Iran

Köptes nyligen upp av "Israelfanatikern" Ellison.. Nu anklagas mediejätten för att sprida påhittade siffror för att få Trump starta krig.0 

Fox News raderade eget avslöjande om Israel och 11 september

"Det var korrekt rapportering. Det var därför de tog bort den".. Fox News-veteranen blev bekymrad av kanalens mörkande av "de dansande israelerna" redan 2001.0 Plus

Tar över Mitt i-koncernen. Oligarkfamiljen dominerar redan sedan tidigare den svenska pressen.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0