Maktskiftet i USA
Donald Trump.

CNN: Ryssland påstås ha skadliga uppgifter om Trump

Publicerad 11 januari 2017 kl 07.07

Utrikes. Underrättelserapporten om rysk hackning i samband med amerikanska valet påstår även att Ryssland kan ha skadliga uppgifter om USA:s tillträdande president. Informationen är insamlad av en tidigare tjänsteman inom brittisk underrättelsetjänst, som nu arbetar för kretsen kring Hillary Clinton.

Dela artikeln

Den underrättelserapport som i fredags presenterades om rysk inblandning i det amerikanska valet innehöll ett tillägg om att Ryssland säger sig ha känsliga uppgifter om Donald Trump, rapporterar CNN. Detta ska ha framkommit i en informationsgenomgång som hölls av flera chefer inom amerikansk underrättelsetjänst.

Tillägget till rapporten, som inte är en officiell del av rapporten, tyder enligt tjänstemännen på att Ryssland hade skadlig information om både Trump och Clinton, men att de bara släppte information om Clinton. Uppgifterna anses så känsliga att bara sittande president Obama, tillträdande president Trump och åtta kongressledamöter har fått ta del av dem.

Uppgifterna kommer ursprungligen delvis från ett pm av en tjänsteman som tidigare har arbetat inom brittisk underrättelsetjänst, och som nu driver en privat underrättelsefirma. Från början samlade han information om Trump på uppdrag av Trumps motståndare inom det republikanska partiet och gick sedan över till att samla information på uppdrag av personer i kretsen runt Hillary Clinton.

FBI undersöker de påståenden som framgår i rapporten, men har inte kunnat bekräfta deras äkthet. Vad det rör sig om för uppgifter framgår inte.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0