Ekeroths krognatt
Kent Ekeroth.

Kent Ekeroth kallas till förhör

Publicerad 21 december 2016 kl 12.51

Inrikes. SD-riksdagsmannen Kent Ekeroth har kallats till förhör efter att ha anklagats för misshandel utanför en krog i centrala Stockholm, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Bråket mellan Ekeroth och den 20-årige mannen ägde rum utanför nattklubben Solidaritet i centrala Stockholm i slutet av november.

20-åringen har tidigare sagt till Aftonbladet att politikern gav honom ett knytnävsslag rakt i ansiktet för att han hade skämtat om den så kallade järnrörsskandalen. Själv uppger Kent Ekeroth att han agerade i självförsvar genom att ge mannen "en lättare örfil".

Ekeroth försvaras av Johan Eriksson, som har beskrivits som "advokaternas advokat" eftersom han är den brottmålsadvokat som andra advokater själva helst skulle anlita, enligt en undersökning.

Förhören med SD-politikern kommer att hållas efter jul. Kent Ekeroth nekar till brott.


Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0